Committees

 

COMMITTEES FOR THE SESSION 2018-2019

The following Committees are constituted for smooth running of the Vidyalaya for the session 2018-2019. 

Sr. No

Committees

Incharges& Members

1

Examination (Sec.) Internal

1.Mrs. C. Sethi, PGT (Hindi) I/C

2. Ms Preety PGT (Comm)

3. Mrs. Vidu TGT ,(Art)

4. Mrs. Saroj Bala, TGT (Hindi)

5. Mr. Umed

6. Mr. Ran Singh

2

Examination (External) CBSE

1. Mr. Mohit  PGT (CS) I/C

2. Mr. D.P.Singh, PGT (Chem.)

3. Mrs. Sunita, PGT (Eng.)

4. Mr. Satyender Pal Singh, HM

5. Mr. Ajay PRT

7. Mr. Om Parkash

8. Mr. Prem Singh

3

Examination (Primary) Internal

1.Mrs. Pintoo,  (PRT) I/C

2. Mrs. Kamal, PRT

3. Mr. Vijay, PRT

4. Mr. Vikram, PRT

5. Mr. Ram Niwas

4

Admission (Sec.)

1.Mr. Ramesh Kumar, PGT (Phy.) I/C

2. Mr. M.R. Godara PGT (Phy)

3. Mr. K. S. Nain, PGT (Eng.)

4. Mr. Mukesh, (Lib.)

5. Mr. Abhishek TGT(Eng.)

4. Mr. Prem

5

Admission (Primary)

1. Mr.  Mukesh, PRT, I/C

2. Mr. Mahender ,PRT

3. Ms. Rooman, PRT

4  Mrs. Parmila, PRT

6

Time Table (Sec.)

1 .Mr. Swatantra, PGT (Eco.) I/C

2. Mrs. Neelam, PGT (Chem.)

3. Mrs. Vidhu (Drg.)

4. Mr. Mukesh (Lib.)

5. Mrs. Mamta, WET

6. Mr. Umed

7

Time Table (Primary)

1.Mr. Mukesh kumar , PRT I/C

2. Ms. Avtar kaur, PRT

3. Mrs. Kamal, PRT

4. Mr. Amit, PRT

8

C.C.A (Sec.)

1.Mrs. Sunita  PGT (Eng.) I/C

2. Mrs.Sapna TGT (Hindi)

9

C.C.A (Primary)

1.Mr. Ajay Kumar, (PRT) I/C

2. Mr Amit PRT

3. Mr. Surinder, PRT

10

Maintenance &  Repair 
 

Building and Maintenance work
1. Mr. D.P.Singh, PGT (Chem.) I/C

2. Mr. Mukesh, TGT (SKT.)

3. Mr. Mukesh, (Lib.)

4. Mr Satyender Pal SIngh HM

5. Mr. Prem

6. Mr. Ramniwas

Electricity & Water

1. Mrs Mamta Kumari  TGT (WET)I/C

2. Mrs. Vidu TGT (ART)

3. Mr. Mukesh TGT (LIB)

4. Mr Subhash TGT (P&HE)

5. Ms. Sangita Devi PRT (Music)

6. Mr. Ramniwas

7. Mr. Prem

11

VVN Purchase Committee

1. Mrs. Neelam  PGT (Chem.) I/C

2. Mrs C.Sethi  PGT (Hindi)

3. Mr Satyender Pal SIngh HM

4. Mr Mukesh, (Lib.)

5. Ms.Avtar Kaur, PRT 

6. Concerned stock Incharge 

12

CMP + TLM (Primary) & Audio Visual Aids

1. Mrs. Pintoo Dhillon, PRT, I/C

2. Mr. Partibha , PRT

3. Mrs. Arun Dahiya, PRT

4. Mrs. Kamal Bala, PRT

5. Mr. Ram Niwas

13

Teaching & Audio Visual Aids

1. Mr. M.P. Mishra, PGT (Hist.)I/C

2. Mr. Swantanter. Singh PGT (ECO)

3. Mr. Anoop, TGT (Sst.)

14

Computer / Website Committee

1. Mr. Mohit  PGT (Comp Sci.) I/C

2. Mr. Satyender Pal Singh HM

3. Mrs. Preeti PGT (Comm)

4. Mrs. Saroj Bala , TGT )Hindi)

5. Mr Surinder , PRT

6. Mr. Ram Niwas, (Primary Comp. Lab)

7. Mr. Prem Singh, (IP Lab & Lang. Lab)

8. Mr. Umed (Comp. Lab 1)

15

Furniture

1. Mr. Rajesh Solanki,TGT(S.St.) I/C

2. Mr. M.P.Mishra, PGT (Hist)

3. Mr. Mukesh, PRT. 

4 Mr. Subhash, PET

5. Mr. Prem

6. Mr. Ram Niwas

7. Mr Umed

16

Library

1. Mrs. Manju Yadav, Principal

2. Mrs. Neelam  PGT (Chem.)

3. Mr. D.P. Singh PGT (Chem.)

4. Mrs. Sunita, PGT (Eng)

5. Mrs. C.Sethi PGT (Hindi)

6. Mr.V.Gaur PGT (Math

7. Mr. Mukesh (Skt.)

8. Mrs. Saroj BalaTGT (Hindi)

9. Mrs. Gurpyari TGT (Eng.)

10. Mr. Ajay Kumar,PRT

11. Mrs. Arun Dahiya, PRT

12. Mr. Umed

13. Mr. Ram Niwas

17

Discipline Committee

1. Mr. Subhash (PHE) I/C

2. Mrs. K.S. Nain, PGT(Eng.)

3. Mr. D.P Singh, PGT(Chem.)

4. Mrs. Preety, PGT (Comm.)

5. Mr. Anil Kumar Sharma, TGT(Math)

6. Mr. V.Gour PGT (Math)

7. Mr. Balbir Kaushik TGT (Hindi)

8. Mr. Mukesh (Lib.)

9. Mrs. Meenu TGT(Math)

10.Ms. Avtar Kaur PRT

11. Mr. Amit, PRT

12. Mrs. Arun Dahiya, PRT

18

Vidyalaya Beautification, Cleanliness& Security

1. Mrs. Vidhu (Arts.) I/C

2 Mrs. Gurpyari TGT (Eng)

3.  Mrs. Mamta (WET)

4. Mr. Subhash, TGT (PHE)

5. Mrs. Parmila, PRT

6. Mr. Amit, PRT

7. Ms. Sangita, Music

8. Mr. V Gour PGT Maths.

9. Mr. B Kaushik TGT(Hindi)

10. Mr. Umed

11. Mr. Ram Niwas

12. Mr. Prem Singh

19

Gardening

1.  PGT BIO I/C

2. Mr. Ashwani TGT  (Bio.)

3. Mr. Anoop TGT (S.S)

3. Mr. Mukesh TGT (Sc.)

4. Mrs. Vidhu (Arts.)

5. Mrs. Sangeeta, PRT (Music)

6. Mr. Prem

7. Mr. Ram Niwas

20

Scouts & Guides / Cubs & Bulbul

1. Mr. Mukesh, TGT (Skt.) I/C (Scout)

2. Mr. Mukesh, Librarian

3. Mrs. Vidhu (Arts.)

4. Mr. V. Gour, PGT (Maths)

1. Mr..  Mukesh, PRT I/C (Cub)

2. Mr. Mahender, PRT

3. Mr. Vikram, PRT

4. Mr. Ajay, PRT

5. Mr. Surinder, PRT

1. Mrs. Mamta, WET, I/C (Guides)

2. Mrs. Parmila, PRT

1. Mrs. Kamal Bala, PRT, I/C (Bulbul)

2. Mrs. Seema, PRT

21

Quarter Allotment & Maintenance

1. Mrs. Sunita  PGT (Eng.), I/C

2. Mr. Satyender Pal Singh HM

3. Mrs. Mamta, WET

4 .Mr. Ajay, PRT

5. Mr. Pardeep Kumar  JSA

6. Mr. Prem

22

RTI

1. Mr. Swatanter Singh PGT (ECO)

2. Mrs    Preety  PGT (Comm)

3. Mr. Jaipal Singh  ASO

23

 

 

Rajbhasha Samiti

1. Mrs. C.Sethi PGT (Hindi) I/C

2. Mr. B Kaushik TGT (Hindi)

3. Mrs Saroj Bala TGT (Hindi)

4. Mrs Sapna TGT (Hindi)

5. Mr. Rajender SSA

24

 Flag ,Games & Sports

1. Mr. Subhash Chander, TGT(PHE) I/C

2. Mr. Satyender Pal Singh  HM

3. Mr. Mohit , PGT(Comm.)

4. Mr. Gurpyari, TGT (Eng)

5. Mr. Ajay Kumar, PRT

6. .Mr. Mahender, PRT

7. Mr. Surinder, PRT

8. Mr. Umed

9. Mr. Prem Singh

10. Mr. Om Parkash

25

Guidance And Counselling

1. Mr. K.S.Nain PGT (Eng.) I/C

2. Mr. Abhishek, TGT (Eng.)

3. Mrs. Gurpyari TGT (Eng.)

4. Ms. Rooman, PRT

5. Ms. Avtar Kaur, PRT

6. Mr. Mukesh TGT (Bio)

7. Mrs Pratibha PRT

26

Grievance / Sexual Harassment

1. Mrs. Neelam  PGT (Chem.) I/C

2. Mr. D.P. Singh, PGT (Chem.)

3. Mrs. Saroj Bala TGT (Hindi)

4. Mrs. Meenu TGT (Math)

5. Mrs. Arun Dahia , PRT

6. Mr. Vikram, PRT

7. Mrs.  Promila, PRT

27

S.U.P.W. & P.A. System / Music

1. Mrs. Mamta (WET) I/C

2. Mr Ramesh Kumar (Phy.)

3. Mr Mangeram Godara PGT (Phy)

4. Mr. Mukesh (Lib)

5. Mr. Sangita Devi, PRT (Music)

6. Mr. Vijay , PRT

7. Mr. Vikram, PRT

8. Mr. Mukesh, PRT

8. Mr. Umed Singh

9. Mr. Ram Niwas

28

First Aid & Security of students

1. Mr. Subhash Chander (PET) I/C

2.  PGT (Bio.)

3. Mrs. Saroj Bala TGT (Hindi)

4. Mrs. B. Kaushik, TGT (Hindi)

5. Mrs. Arun Dahiya, PRT

6. Mr. Umed.

7. Mr. Ran Singh

8. Mr. Ram Niwas

29

Contractual Appointments / VMC / VEC

1. Mr. V. Gour, PGT (Math) I/C

2. Mr. Mohit  PGT (Computer Science)

3. Mr M.R. Godara PGT (Phys)

4  Mrs. C. Sethi, PGT (Hindi)

5. Mrs. Vidhu, (Arts.)

6. Mr. Ramniwas

7. Mr. Prem.

30

Adventure & Excursion

1. Mr. Subhash  TGT(P&HE)) I/C

2. Mr. M.P. Mishra, PGT (Hist.)

3. Mrs. Saroj Bala, TGT (Hindi.)

4. Mr. Mukesh Kumar, TGT (Lib)

5. Mrs Kamal Bala , PRT

6. Mr. S P Singh HM

31

Integrity Clubs

1. Mr. Anoop, TGT (S.Sc) I/C

2. Mr. Abhishek, TGT (Eng.)

3  Mr. R. Solanki TGT (Sst).

32

Photography

1. Mr. Mohit, PGT(Comp Sc) I/C

2. Mrs. Vidhu, TGT(Art)

3. Mrs. Pintoo, PRT

4. Comp. Inst. 1&2

33

Canteen

1. Mr. Subhash PET I/C

2. PGT (Bio.)

3. Mr. C.Sethi PGT(Hindi)

4. Mrs. V.Gour, PGT (Math)

5. Ms. Sangita Devi, Music

6. Ms. Avtar Kaur, PRT

7. Mr. Ram Niwas

34

Guest Room

1. Ms. Saroj Bala TGT (Hindi)

35

Fire Fighting

1. Mr. D.P.Singh  PGT(Chem.)

2. Mrs. Neelam Rani, PGT (Chem.)

3. Mr. M.P. Mishra, PGT (Hist.)

4. Mrs. Meenu TGT (Math)

4. Mr. Vikram, PRT

5. Mr. Surinder, PRT

6. Mr. Umed Singh

36

Advertising and Media Publication

1.Mr. Mukesh, Lib, I/C

2. Mr. Gurpyari, TGT (Eng.)

3. Mrs. Saroj Bala, TGT (Hindi)

4.  Ms. Sapna Tadav TGT (Hindi)

5. Mr. Ajay, PRT

6. Mr. Amit, PRT